DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Hafif Yağmurlu
32°C
Çarşamba Açık
31°C

Schneider Electric ve CNBC’nin yeni raporuna göre şirketler, dijital araçlar kullanarak emisyonlarını 19’a kadar azaltabiliyor

Schneider Electric, CNBC Catalyst iş birliği ile sürdürülebilirlik alanında dijital teknolojilerle sıra dışı başarılara imza atan kurumları ele alan yeni bir rapor yayınladı.

Schneider Electric ve CNBC’nin yeni raporuna göre şirketler, dijital araçlar kullanarak emisyonlarını 19’a kadar azaltabiliyor
3 Mart 2022 10:30 | Son Güncellenme: 15 Nisan 2022 07:21
A+
A-
  • Schneider Electric, CNBC Catalyst iş birliği ile sürdürülebilirlik alanında dijital teknolojilerle sıra dışı başarılara imza atan kurumları ele alan yeni bir rapor yayınladı. 
  • Rapora göre emisyon azaltmanın 70’i mevcut teknolojilerle elde edilebiliyor.
  • Raporda Swire Properties, IBM, Jacobs, IHG Hotels ve Tata Power gibi kurumların dijital inovasyon çalışmalarına yer veriliyor.
  • Yapay zekâ, makine öğrenimi, blok zinciri ve 3B modelleme gibi çözümler iklim zorluklarını aşmak için başarılı çözümler olarak öne çıkıyor. 

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric, dijital inovasyonun sürdürülebilirlik ve verimliliği geliştirmekte oynadığı rolü gözler önüne seren yeni bir rapor hazırladı. CNBC Catalyst iş birliği ile hazırlanan ‘Sürdürülebilir Geleceğin Kapılarını Aralamak: Dijital Çözümlerin Sürdürülebilir İş Dönüşümünün Anahtarı Olmasının Nedeni’ başlıklı raporda, şirket ve kurumların sera gazı (GHG) emisyonlarını azaltmak, yenilenebilir enerjiye geçiş yapmak ve daha şeffaf tedarik zincirleri oluşturmak için dijital teknolojiyi nasıl kullandığı açıklanıyor.

 

Raporda pek çok örneğe yer veriliyor. Bunlar arasında IBM’in yapay zekâ ve blok zincirine dayalı çözümler kullanarak daha şeffaf ve düşük karbonlu bir tedarik zinciri oluşturma süreci, akıllı aydınlatma, yağmur suyu toplama ve yemeklik yağdan enerji elde etme projeleri sayesinde Swire Properties’in portföyü genelinde GHG emisyonunun 19 azaltması gibi sıra dışı başarılar yer alıyor. Ayrıca mühendislik firması Jacobs’un Londra’da milyarlarca veri noktasını analiz ederek seferlerin 80’inde sıfır karbon emisyonu sağlayan ulaşım sistemi modellemesi ve Tata Power’ın sunduğu çatı güneş izleme ve yönetim sistemlerinin Hindistan’ın 90’dan fazla şehrinde müşterilerin yenilenebilir enerji üzerinden 258 varil petrol eşdeğeri üretmeye nasıl yardım ettiği de öne çıkan projeler arasında.

 

Yeni raporu değerlendiren Schneider Electric Başkanı ve CEO'su Jean-Pascal Tricoire; “COP26’nın sonuçları, işletmelerin sürdürülebilirliği sahiplenmesi ve enerji açısından ivedilikle daha verimli hale gelmesi yönündeki acil ihtiyacın altını çiziyor. Dijital teknolojiler, önümüzdeki on yılda sürdürülebilirlik vizyonlarının uygulanabilir olmasını sağlayacak. Emisyon azaltmanın 70'i mevcut kanıtlanmış ve rekabet gücüne sahip teknolojilerle elde edilebilirken, bu rapor dünyanın geleceğinin bağlı olduğu net sıfır hedefine ulaşmamıza yardımcı olmak için kuruluşların günümüzün dijital araçlarını nasıl uygulayabileceğini gözler önüne seriyor” şeklinde konuştu.

 

Gelişmiş yapay zekâ ve makine öğrenimi teknolojileri, sürdürülebilirliği destekliyor 

‘Sürdürülebilir Geleceğin Kapılarını Aralamak: Dijital Çözümlerin Sürdürülebilir İş Dönüşümünün Anahtarı Olmasının Nedeni’ raporunda Swire Properties, Equinix, IBM, IHG Hotels & Resorts, Jacobs, Singapur İşletme Üniversitesi, Tata Power ve Oxford Üniversitesi’nin de aralarında yer aldığı işletme ve kurumlardan başarılı vaka çalışmaları sunuluyor. Raporda, bu kuruluşların dijital verimlilikte nasıl çığır açtığı gösteriliyor ve kilit paydaşlar dijital sürdürülebilirlik deneyimlerini aktarıyor. 

 

Raporda ele alınan kurumlar, insan zekâsıyla yapay zekâyı entegre ederek algoritmaların ve yüksek güçlü bilişimin enerji kullanımı, şehir tasarımı, kaynak tüketimi, tedarik zinciri verimliliği ve güç üretimi gibi kritik alanlarda değişim sağlama kapasitesinden yararlanıyor.

 

İşletmeler çevresel ve toplumsal sorumlulukların dengelenmesinde dijital çözümleri kritik görüyor

Somut sürdürülebilirlik kazanımları elde etme konusundaki beklentilerin artması işletmeler için çıtayı yükseltti. COP26’da hükümet ve işletmelerin sorumlu tutulması ihtiyacı vurgulanırken, vizyoner şirketler daha sürdürülebilir bir geleceğin işletmelerinin uzun vadede ayakta kalmasını sağlamak açısından kritik önemde olduğunun farkındalar.

 

Bu alanda örnek teşkil eden Swire Properties, portföyündeki GHG emisyonlarının yoğunluğunu azaltmaya odaklanan uzun vadeli bir karbonsuzlaşma sürecini başlattı. Bunun için Schneider Electric iş ortaklığı ile dijital açıdan verimli ölçüm araçlarına yatırım yaptı ve binalarının enerji verimliliğini modelledi. Böylece şirket portföy genelinde sera gazı emisyonlarını 19 oranında düşürdü.

 

Şirketler sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyi birbiriyle bağlantılı dönüşüm süreçleri olarak görerek daha fazla fayda yaratabilir

Dijital teknoloji yatırımları, doğru iş ortaklarıyla birlikte tasarlandığında, önemli oranlarda iş değeri yaratıyor. İş sürekliliği için dijitalleşmenin önemi pandemiyle birlikte gözler önüne serilirken, sağlam ve enerji açısından verimli bir geleceğe olan ihtiyaç da artıyor.

 

Bu durum, dünya çapındaki ‘franchise’ ortaklarına kendi çevresel etkilerini yenilikçi bir çevrimiçi platform kullanarak ölçmeleri ve yönetmeleri konusunda destek sunan IHG Hotels & Resorts gibi şirketler tarafından da ortaya konuyor. Şirket şimdi bir adım daha ileri giderek, karbonsuzlaşma için adım atan ve modelleme ve karbon etkisi değerlendirmesine dayanarak net sıfır doğrultusunda yol almalarına yardımcı olan net bir yol haritası bulunan iki otele sahip.

 

Medya ve araştırma kuruluşu Corporate Knights tarafından 2021’de dünyanın en sürdürülebilir şirketi seçilen Schneider Electric, bu raporda yer alan örnek çalışmalar da dahil olmak üzere müşterileri için enerji açısından verimli dijital çözümler geliştirme konusunda öncü rol oynadı. Bağlantılı, açık ve dijital teknoloji, iş avantajları yaratıyor ve verimlilik ve iş esnekliği açısından somut kazanımlar sağlıyor. Bu durum müşterilerin hem çevre hem de hissedarlarına fayda sağlama şeklindeki ikili görevini aynı anda yerine getirmesine yardımcı oluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı