DOLAR
32,9392
EURO
35,8257
ALTIN
2.549,90
BIST
11.107,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
31°C
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
30°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
31°C

İstanbul Bilgi Üniversitesi “Otizmli Öğrenciler İçin Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı”yla otizmli öğrencilerin eğitiminde yeni modellere ışık tuttu

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ile Antalya Özel Sporcular Gençlik ve Spor Derneği işbirliğiyle düzenlediği “Otizmli Öğrenciler için Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı”nda otizmli öğrencilerin beden eğitimi ve spora erişimine yönelik sorunlar tespit edilirken eğitimde yeni ve sürdürülebilir modeller geliştirilmesi için çözüm yolları sunuldu   İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ve Antalya Özel Sporcular Gençlik ve Spor Derneği işbirliği ile düzenlediği “Otizmli Öğrenciler için Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı” 24-26 Mayıs 2022 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi “Otizmli Öğrenciler İçin Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı”yla otizmli öğrencilerin eğitiminde yeni modellere ışık tuttu
27 Mayıs 2022 15:10
A+
A-

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ile Antalya Özel Sporcular Gençlik ve Spor Derneği işbirliğiyle düzenlediği “Otizmli Öğrenciler için Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı”nda otizmli öğrencilerin beden eğitimi ve spora erişimine yönelik sorunlar tespit edilirken eğitimde yeni ve sürdürülebilir modeller geliştirilmesi için çözüm yolları sunuldu

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ve Antalya Özel Sporcular Gençlik ve Spor Derneği işbirliği ile düzenlediği “Otizmli Öğrenciler için Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı” 24-26 Mayıs 2022 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşti. Otizmli öğrencilerin beden eğitimi ve spora erişimi ile ilgili sorunlara çözüm önerilerinin geliştirildiği çalıştayda otizmli öğrencilerin spor yoluyla farkındalığının artırılması, motor becerilerinin desteklenmesi, davranışlarının olumlu yönde gelişmesi, okulöncesi dönemdeki çocuklar için fiziksel aktivite programları ve oyun grupları gibi konularda panel ve konferanslar yer aldı. 

 

Açılış konuşmalarını İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. N. Alpaslan Parlakçı, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Şimşek ve Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilara Fatoş Özer’in yaptığı çalıştaya ulusal ve uluslararası üniversitelerden akademisyenler, otizmli öğrenciler ve ebeveynleri, sivil toplum örgütleri ile beden eğitimi öğretmenleri katıldı. Otizmli öğrenciler ve ebeveynleri tecrübelerini aktarırken, eğitim sürecinde yaşadıkları sorunları dile getirdi. 

 

‘Oyun oynamak ciddi bir iştir’

California State University Öğretim Üyesi Amanda Young Ellis ve Texas Woman’s University Öğretim Üyesi Emeritus Prof. Lisa Silliman-French, fiziksel aktivite ve oyunun otizmli çocukların gelişimi için önemine dikkat çekerek, “Çocuklar için oyun ciddi bir iştir. Çocuklar, oyun oyarken öğrenirler ve biz de eğitmenler olarak onlara tutarlı bir şekilde gelişimlerini sağlayacak imkânları sunarız. Oyun oynamak bilişsel gelişimi sağlayan önemli bir unsurdur, öğrenciler hayatlarını burada edindikleri bilgilerle şekillendirirler” dedi.

 

Otizmli çocukların eğitiminde ve doğru davranış modellerini kazanmalarında öğretmenin rolünün de vurgulandığı panelde, “Otizmli öğrenciler iletişim anlamında sorunlar yaşayabilirler. Bu nedenle çocukların bulunduğu ortamı olumlu bir şekilde geliştirirken her davranışımızın onlarla bir iletişim şekli olduğunu unutmamalıyız” ifadelerine yer verildi.

 

‘Kötü çocuk yoktur, istenmeyen davranışları olan çocuk vardır’

Çalıştayda, fiziksel aktivite ve sporun, istenmeyen davranışları önleme, sosyal etkileşimi artırma ve dikkat konusunda gelişime yönelik olumlu etkileri nedeniyle, otizmli öğrencilerin eğitim modellerinde yer almasının gerekli olduğu vurgulanırken davranış stratejilerinin önemine de değinildi. Cal Poly Humboldt College of Professional Studies Öğretim Üyesi David Adams, “Kötü çocuk yoktur, istenmeyen davranışları olan çocuk vardır” diyerek, öğrencilerin hangi konuda iletişim kurmaya çalıştıklarının anlaşılması için “iletişim odaklı” olmanın gerekliliğine dikkat çekti. 

 

‘Otizmli öğrenciler akranlarıyla bir arada olmalı’

Beden Eğitimi Öğretmeni Elif Lermi Bekdemir ise otizmli öğrencilerin beden eğitimi derslerinde ayrı bir grupta tutulmamaları gerektiğini belirterek uygun etkinliklerde akranlarıyla bir arada olmalarının önem taşıdığını dile getirdi. Bekdemir, “Beden eğitimi öğretmenleri olarak otizmli öğrencilerin akran farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalara yer vererek dokunabildiğimiz kadar fazla kalbe dokunabilir ve gelecek nesilleri inançla, vicdanla, birlikte hareket etmeye yönlendirebiliriz” dedi.  

 

‘Fiziksel aktivite ve spor aileler için de bir fırsat’

Otizmli öğrencilerin beden eğitimi ve spora katılımının istenmeyen davranışları önleme üzerindeki olumlu etkileri kadar, aile içi bağları güçlendirme konusunda da önemli bir unsur olarak öne çıktığını söyleyen UW-Madison School of Education Öğretim Üyesi Luis Columna, “Aile de fiziksel aktiviteden istifade ediyor. Fiziksel aktivite, aile ve çift arasındaki iletişimi güçlendiriyor; aileyi birbirine yakınlaştırıyor. Fiziksel aktivite aile için de bir fırsat” dedi. 

 

Çalıştay sonucunda otizmli öğrencilerin beden eğitimi ve spora tam ve etkin katılımlarının sağlanabilmesi için rehber niteliği taşıyan bir rapor hazırlanacak. Rapor, üniversitelere, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na iletilecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı