DOLAR
32,6461
EURO
34,9428
ALTIN
2.435,81
BIST
10.526,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
29°C
Salı Az Bulutlu
29°C

Darüşşafaka Cemiyeti ve Yaşar Kemal Vakfı’ndan anlamlı iş birliği

“ORTAK AKIL, ORTAK GÖNÜL”LE BİR ARAYA GELDİLER   Darüşşafaka Cemiyeti ile Yaşar Kemal Vakfı iş birliğiyle “Edebiyat ve Yaşam: Yaşar Kemal ile Sorgulamanın, Düş Kurmanın, Yeniden Yaratmanın Arayışı” anma ekinliğinde gerçekleştirilen Öğretmen Forumu’nda yeni dönemin yol haritasının adımları “Ortak Akıl, Ortak Gönül” denilerek atıldı.

Darüşşafaka Cemiyeti ve Yaşar Kemal Vakfı’ndan anlamlı iş birliği
28 Şubat 2022 09:10
A+
A-

“ORTAK AKIL, ORTAK GÖNÜL”LE BİR ARAYA GELDİLER

 

Darüşşafaka Cemiyeti ile Yaşar Kemal Vakfı iş birliğiyle “Edebiyat ve Yaşam: Yaşar Kemal ile Sorgulamanın, Düş Kurmanın, Yeniden Yaratmanın Arayışı” anma ekinliğinde gerçekleştirilen Öğretmen Forumu’nda yeni dönemin yol haritasının adımları “Ortak Akıl, Ortak Gönül” denilerek atıldı.

 

“Dünyayı tadına vararak derinlemesine sevmek hiç kolay bir iş değildir” diyordu Yaşar Kemal

Darüşşafaka Cemiyeti ve Yaşar Kemal Vakfı, yaptıkları iş birliğiyle, Yaşar Kemal’in kişiliğinin ve edebiyatının özündeki doğa ve insan sevgisini, temel insani değerlere bağlılığını yeni kuşaklarla paylaşmaya yönelik proje ve etkinliklere ağırlık vereceklerini duyurdular. Yaşar Kemal’in hayattayken ön hazırlıklarını yaptığı bu iş birliğini hayata geçirirken; 26 Şubat 2022 günü düzenlenen Öğretmen Forumu’nda katılımcılar deneyim ve görüşlerini paylaşarak ortak bir yol haritası oluşturmak için katkıda bulundular. 

 

Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem ve bu iş birliğinin öncülerinden Davut Ökütçü’nün açılış konuşmalarını, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Yaşar Kemal’e saygı konuşması izledi.

 

Prof. Dr. Levent Yılmaz, Doç. Dr. Cihan Erdönmez, Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ve Zülfü Livaneli toplantıda aktarılan görüş ve deneyimleri kendi katkılarıyla zenginleştirdiler. 

 

Yaşar Kemal’in Darüşşafaka’yla hep güçlü bir gönül bağı vardı

Gerçekleştirilen anma etkinliğinde, Yaşar Kemal’in yazar, gazeteci ve şair kimliğinin yanı sıra 1940’lı yıllarda Adana’nın Bahçeköy'ünde öğretmenlik yaptığını ve yaşamı boyunca da öğretmenlik anılarını sevgiyle, özlemle paylaştığını, kısaca Yaşar Kemal’in hayatında eğitimin her zaman bir tutku olduğunu ifade eden Ayşe Semiha Baban Gökçeli, Yaşar Kemal’in sözlü vasiyetini yerine getirmek için bir araya geldiklerini belirtti. Yaşar Kemal’in, "Öğretmenlerin bir milleti ayakta tutabilmek için savaşı, kahramanca bir savaştır. Bir milletin onurunu, kültürünü, tekmil varlıklarını ayakta tutabilmek için. İnsan soyunu, bunca korkunç zorluklar içinde savaşarak, onurlandıran bir insan bölüğüdür Türk öğretmenleri.” yazısını hatırlatan Ayşe Semiha Baban Gökçeli, Yaşar Kemal’in Darüşşafaka ile hep güçlü bir gönül bağı olduğunun altını çizdi. Onun dünyaya, insana, doğaya sevgi ve saygıyı aşılayan eğitim özlemiyle, eğitimde fırsat eşitliği misyonu doğrultusunda nice çocuğun yolunu açan ve yaşamlarını değiştiren Darüşşafaka’nın eğitim anlayışının çok örtüştüğünü de ifade etti.

 

“Edebiyatla, sanatla dünyayı derinlemesine ve tadına vararak sevecek, gençlerle birlikte daha güzel, daha insanca bir dünyaya birlikte katkı yapalım” çağrısında bulunan Ayşe Semiha Baban Gökçeli, değerli öğretmenlerin edebiyatı ve sanatı öğrencilerin yaşamlarına katarken kullandıkları yöntem, deneyim ve görüşlerinin Darüşşafaka Cemiyeti ve Yaşar Kemal Vakfı iş birliği yol haritasını çıkarmak için kendilerine destek olacağını dile getirdi. 

 

Çocuklarımızı zengin kültürel geçmişimizle buluşturacağız

Yaşar Kemal’in üretici ve dönüştürücü yönünün bu iş birliğine ilham olmasını canıgönülden dilediğini belirterek sözlerine başlayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “Yaşar Kemal’in bu coğrafyadaki izi, Darüşşafakalı çocuklarımızı zengin kültürel geçmişimizle buluşturacak. Yaşar Kemal’in kalemiyle hayat verdiği yoksul halkın çocuklarının yolunu eğitimle açan bir Cemiyet olarak, 1863'ten bu yana insanımızın kaynaklarıyla binlerce çocuğumuza yeteneklerini keşfedip geliştirebilecekleri eğitim olanağı sunuyor ve yeryüzünde başka örneği olmayan bir eğitim hareketine imza atıyoruz” dedi.

 

Yaşar Kemal’in özgürlük, eşitlik, insan ve doğa sevgisi, kültürel farklılıklara saygı ve sahiplenme değerleriyle Darüşşafaka Cemiyeti değerlerinin benzerliği, iki kurumu “Ortak Akıl, Ortak Gönül” söylemiyle bir araya getirdi.

 

Yaşar Kemal Vakfı’nın amaçları ile Darüşşafaka’nın eğitim felsefesinin örtüşmesi; Vakfın gençlere katmak istediği zenginlikleri, Darüşşafaka’nın öğrencilerinin yaşamlarına katması bu iş birliğinin başlangıç noktasını oluşturdu.

 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “Darüşşafaka olarak, bir yandan ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonumuzu sürdürürken, diğer yandan da bizlere emanet edilen değerlere sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bu değerli iş birliğinde, Darüşşafaka’ya katkıları için huzurlarınızda Yaşar Kemal Vakfı’na ve projede görev alan herkese kurumumuz adına, en derin şükranlarımı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Edebiyatı ve sanatı gençlerin hayatlarının bir parçası haline getireceğiz

Yaşar Kemal Vakfı ve Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye’de yürüttükleri tüm işlerinde, projelerinde ve attıkları adımlarda benzer vizyon ve amaçlarla hareket ediyor. Yaşar Kemal’in özgürlük, eşitlik, insan ve doğa sevgisi, kültürel farklılıklara saygı ve sahiplenme değerleriyle Darüşşafaka Cemiyeti’nin değerleri örtüşüyor.

 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile öğretmenler Yaşar Kemal’in insan ve doğa sevgisinde buluştular

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve öğretmenlerin katıldığı etkinlikteki sunumlar Yaşar Kemal’in dünyaya, insana ve doğaya sevgisinin örneklerini göstererek; insanı insan yapan temel değerleri ve insandaki yaratıcılığı diri tutan, insana yaşama gücü veren önemli yaşam kaynaklarını hatırlattı.

 

Edebiyatı ve sanatı hayatlarının bir parçası haline getirme gereğinin farkında olan öğretmenler, eğitime tutkuyla bakan Yaşar Kemal’in doğaya bakışının günümüz dünyasında ne kadar gerekli olduğunun da altını çizdiler. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı